Gogebic Community College

Graduating Class of 1978

Class of 1978

Forty-Fourth Commencement
Friday, May 12, 1978 - 8:00 p.m.
Luther L. Wright High School
Ironwood, Michigan

Commencement Address: "You are What You Think" Julann Wright Griffin, GCC Alumna; Banking Executive; Radio Comedienne, Producer, Manager, Owner - Radio; Co-Producer "Jeopardy"

Summa Cum Laude
Alan Caldwell
Suzanne Cooper
Beverly Drahn
Robert W. Maki
Julianne Mattson
Linda Rouker

Magna Cum Laude
Tim Beatty
Robert Kasieta
Annette LaMarche
Carol Lindberg
Jaret Luppino
Jane Reinerio
David Sauter
Terry Testen

Cum Laude
Jane Blomquist
Thomas J. Britz
Cynthia Dravecky
Donna Jacobson
Karen Karvonen
Victor Koivisto
Pamela Ravenelli
Bernard Saari
Robert Sobolewski
Pat Stukel
Peggy Trudgeon

Student Service Award
Lucia Patritto Benson

Honorary Degree Recipients
Russell Hellman, Michigan House of Representatives
Julann Wright Griffin, Banking Executive; Owner, Manager, Producer-Radio

Associate of Arts

Alane Aili
Scott Anderson
Robert K. Angwin
Russell L. Benney
Patrice Ann Bettiga
Jane A. Blomquist
Ronald F. Bonar
Theresa A. Bonato
Richard Cervo
Timothy Peter Collins
Marguerite K. Comparin
Suzanne P. Cooper
Michele J. Cvengros
Daryl J. Dean
Debra A. Dowd
Patrick T. Duguay
Carlos Gheller
Patricia Houle
Trixine Faith Johnson
Joe W. Kafczynski
Karen A. Karvonen
Robert J. Kasieta
Tyrone Cardell King
Robert K. Kirkley
Karen Lee Kivi
Robert J. Lahti
Annette LaMarche
Tami J. Maki
Robert Wayne Maki
Joseph Charles Maslanka Jr.
Randy P. Massoglia
MaryAnn Katherine Micheletti
Ray S. Milewski
Jackie Nordberg
Thomas G. Obradovich
David J. Osier
Mary Paro
Marylou Prosek
Jacqueline Rajala
Pamela J. Ravenelli
Jane Reinerio
Linda Rouker
Robert Alan Rule
Marilyn K. Schlecht
Michael Semenak
Bonnie J. Siirila
Debra J. Skelton
Robert Patrick Sobolewski
Ann M. Stevens
Patricia Louise Stukel
David F. Thomasini
Mary Lynn Veda
Richard Walmer
Nancy Anne Yesney

Associate of Engineering

David W. Levelius

Associate of Science

Carla Gheller
Linda Hietanen
Linda Lane Leskoviansky
James Mannikko
Diane Marie Olson
Liana Paterno
David P. Sauter

Associate of General Studies

Gerald J. Cossi
Cheryl Ann Maki
Daniel Franklin Lutz
Alan W. Wright

Associate of Business

Cynthia M. Dravecky
Jon Peter Erickson
Donna L. Jacobson
Scott B. Lindroth
Timothy J. Penegor

Associate of Technology - Automotive

Marty Ceno
Dwight Pilippini
Victor E. Koivisto
Mark Alan Pusakulich
Marcus Roy Sendek
Richard Uren

Associate of Technology - Electricity/Electronics

Richard D. Ahnen
Roger L. Ratkowski
Bernard R. Saari

Associate of Technology - Drafting & Design

Donald A. Basom
Dennis Hewitt
Jeffrey N. Jarvenpaa
Leslie Johnson
Robert L. Kreinbring
Kevin Nasi
Royal S. Smith
Jean C. Wisber

Associate of Technology - Commercial Art

Gayle M. Jacobsen
Wayland Creig Koski
Carol Lindberg
Jaret M. Luppino
Maureen K. Mitchell

Associate of Technology - Ski Area Management

Eric Bates
Timothy Lee Beatty
Thomas J. Britz
Alan Thomas Caldwell
John Cornell
Scott B. Corcoran
Curtis Scott Crossman
Christopher Francis Donovan
Sean Feehan
Mark Fitting
Sandra Lynn Grenda
Edward L. Hook Jr.
Mark H. Hubbell
Erick Park
Paul Martin Schiefer
Wayne Sorem
Arnold VanderSpoel
Reed Vincent

Associate of Technology - Building Construction

Joseph A. DeSantis
Michael J. Dupuis
Eric A. Jacobsen
Peter William Kable
Samuel G. Solberg
Paul Spigarelli

Associate of Applied business - Data Processing

David M. Bull
Clifford L. Cook
Michael John Gerovac
Phyllis V. Johnson
Cynthia Ann Pucilowski
Terrence J. Testen
Cynthia Ann Vassar
Barbara Zuchowski

Associate of Applied Business - Executive Secretarial

Diana Lynn Aspinwall
Debra Sue Borowski
Mary E. Collins
Carol A. Cope
Darleen Edyvean
Sally J. Geach
Bonnie Jeanette Heilig
Debra Kay Jacobs
Barbara Milakovich
Patricia G. Smydra

Associate of Applied Business - General Business

Lucia Patritto Benson
Ron Fiori
Anna Mae Gugliotto
Eric Lytwyniuk
Andrew F. Malovrh
Catherine Mrofchak
Robert K. Olson
Gail Ann Silkworth
Jerry Thomas Synkelma
Frank E. Wilson Jr.
Tammie Zanella

Associate of Applied Business - General Clerical

Luann Karen Zani

Associate of Applied Business - Legal Secretarial

Sharon L. Sworab
Peggy L. Trudgeon

Associate Applied Business - Medical Secretarial

Loraine Suzan Mussatti

Associate of Applied Business - Accounting

Beverly S. Drahn
Jane Kapitan
Bryan Thomas Kuehnl
Karen A. Lindberg
Julianne Jean Mattson
Darcy Lynn Peite

Certificate of Completion - Data Processing

Arlene E. Maki
Kathleen N. Mattson
Ronald L. Ranta
Candy Jean Sommers

Certificate of Completion - Secretarial

Kathleen M. Adams
Kathleen Benson
Karen Ann Bouillion
Carole M. Hoffner
Sharon Ann Younk

Certificate of Completion - General Business

David M. Veda

Certificate of Completion - Medical Transcription

Linda Jean Anderson
Kathleen Gray
Janette Sue Pelkola
Judy Rice
Sally Jean Rolston

Certificate of Completion - Building Construction

Keith N. Aho
Don W. Ashbrook
Paul R. DeMonthier
Jeffrey L. Wilber
Darrell Young

Certificate of Completion - Automotive

David P. Beckman
David Casari
Jack C. Dunstan

Certificate of Completion - Refrigeration, Heating & Air Conditioning

Robert L. Benson
Steven G. Ross

Certificate of Completion - Radio Television Repair

Gary D. Jacquart

Certificate of Completion - Practical Nursing

Barbara A. Althoff
Susan Y. Bekkala
Gloria M. Brackett
Gloria K. Brothers
Lorraine Bruneau
Judith L. Bussone
Kathleen A. Cannon
Sharon M. Carlson
Martha A. Gaspardo
Susan Geier
Nancy J. Gollakner
Cindy M. Gurchinoff
Karen J. Halliburton
Georgia Makela Hamm
Vicki G. Hendrickson
Karen A. Hewitt
Chrystal G. Jackson
Darla S. Jacobson
Alberta A. Johnson
Colleen M. Kritz
Diane J. Kryzewski
Donna S. Kujala
Kathryn C. Kytola
Mary M. LeClaire
Caroline P. Livingston
Sally R. Lombardini
Catherine Lundquist
Jeanne A. Maccani
Larry C. Manninen
Marjoria A. McCallum
Christine M. McDermott
Pearl M. Miron
Viola A. Moravec
Paul S. Perreault
Sharon Ann Peters
Mary Jo Peterson
Noreen C. Peterson
Antoinette E. Petri
Marilyn L. Rossi
Gladys J. Salmi
Fay S. Shawbitz
Beverly A. Sherer
Jane M. Soli
Jean N. Stahl
Keren Marie Sullivan
Erlamay Tepsa
Delores Ann Thom
Suzanne E. Tornberg
Donna Elaine Tourville
Gayle B. True
Patricia S. Turner
Linda Takalo Turunen
Kathleen Ujke
Bruna Mae Varalli
LaVerne Ann Webb
Cindy M. Weinzierl
Leonard Zaleski
Andrea H. Zarkowski
Helen Essadora Zarkowski

Certificate of Completion - Cosmetology

Karen Marie Blomquist
Cheryl Ann Brown
Cathy Ann Gibson
Susan Jane Kahon
Rosalie Mallum
Cora A. Niemi
Cathy Jean Osier
Delia Ellsworth Roberts
Theresa Stanczak
Lucille Louise Tirpe
Patricia A. Toms
Anna Carmela Ursini
Carol J. Wasielewski
Patricia White
Cynthia Zaleski